Střední Pojizeří

Zveme Vás do oblasti nazvané kraje Sdružení obcí ,, Střední Pojizeří“, která se rozprostírá v nejsevernější části mladoboleslavského okresu. Leží na úpatí turisticky atraktivních oblastí Jizerských hor a Krkonoš v těsné blízkosti Českého ráje, nedaleko Mnichova Hradiště.

Řeka Jizera vytvořila ve Středním Pojizeří jednu z nejkrásnějších přírodních scenérií a se svým pravostranným přítokem Zábrdky i jedno z krajinářsky nejzajímavějších údolí, které na severozápadě sousedí s bývalým vojenským prostorem Ralsko. V kterémkoli ročním období okouzlí každého návštěvníka nádherná a nedotčená příroda. Je to krajina lesů, ztichlých borových hájů, romantických zákoutí, zelených luk, skal a stříbrných vodních hladin. Turisté, myslivci, rybáři, houbaři a rekreanti zde naleznou dostatek příležitostí pro své záliby.

V horkých letních dnech osvěží báječné koupání a řadě koupališť, rybníků i v samotné Jizeře. Zdejší autocampingy nabízejí možnost stanování či ubytování v chatách. Ti co nemají vlastní stan, mohou využít služby místních penzionů. Ke spokojenosti přispějí i místní restaurace a obchody.

Toulky jarní či podzimní krajinou patří k nezapomenutelným zážitkům. Střední Pojizeří má také zajímavou historii, se kterou se seznámíme nejen v obecních kronikách, ale doslova na každém kroku. Některé kapitoly byly však psány lidským utrpením.

Střední Pojizeří je bohaté i na lidskou kulturu. Nalezneme zde nejen kostely, ale i kapličky, zvoničky či sochy světců. Téměř v každé vesnici se dochovaly památky lidové architektury.

Lidové zvyky a kraje se uchovaly i díky baráčnickému spolku se sídlem v Klášteře Hradišti. Jeho členy najdeme v každé obci regionu. Dnešek Středního Pojizeří tvoří lidé, kteří zde žijí a pracují. A právě oni svůj kraj milují a velebí nadevše. Léta nepovšimnutá krajina se zásluhou Sdružení obcí Středního Pojizeří probouzí z letargie  anonymity.

Překrásné přírodní scenerie a malebná zákoutí sevřená v náruči panenské přírody jsou více vyhledávaným místem pro rekreaci a odpočinek, ale i zdrojem umělecké inspirace.

V rámci mezinárodního setkání výtvarných umělců zde  vznikaly nová a nová umělecká díla. Přirozeně zapadají do okolní krajiny a stávají se její samozřejmou součástí.

Jedno z výtvarných děl nalezneme i za Obcí Mukařov.  Promlouvá k nám stejně srozumitelnou řečí, jako staré lidové umění.

Dominantou Obce Mukařov je kostel sv. Vavřince z počátku 18. století s pěkným hřbitůvkem. Roubená fara z 2. pol. 18. stol. Doplňuje krásu centra obce. U mnoha, dnes již přestavěných domů, nalezneme roubené špýchary.

V blízkosti Mukařova, na náhorní plošině s pěkným výhledem do krajiny, nás vítá Vicmanov. Památky lidové architektury najdeme na každém kroku. Na upravené návsi s kapličkou i v údolí Zábrdky pod Vicmanovem. Roubený Blažkův mlýn  z 18. stol. je jedna z nejcenějších technických památek v Čechách.

Na polních cestách v okolí nalezneme sochy světců.

Údolím potoka Zábrdky se dostaneme do vesničky Borovice. Zde se narodila osobnost regionu Josef Dürich, který mimo jiné se zasloužil o vznik samostatné České republiky v roce 1918.

Borovice ještě dnes mohou nabídnout mnohé památky lidové architektury. Místní rybník navštěvují zejména milovníci rybářského sportu. Nádherné údolí i lesy tvoří takřka panenskou přírodu v okolí Borovic, Mukařova i Vicmanova. Ke koloritu kraje patří i lidová řemesla. V celé oblasti Středního Pojizeří nenajdeme snad romantičtější a kouzelnější místa. Abychom se o tom mohli přesvědčit, využijme nabídku ubytování a stravování místních rekreačních středisek.

V hlubokém údolí na břehu potoka Zábrdka, se 100% izolovanosti od civilizace, nalezneme středisko Borovice. Rekreantům je zde k dispozici přírodní bazén, tenisový kurt, hřiště, jídelna, klubovna, bar s krbem a ohniště. Ubytování je v chatách či v pavilonech.

Středisko LITES pod Vicmanovem nabízí ubytování hotelového typu přímo v hlavní budově, ve srubové ubytovně a v chatách. V prostoru areálu je vyhřívaný bazén, tělocvična, učebny, jídelna, bar, fotbalové a volejbalové hřiště, ohniště aj..

Skutečně komfortní ubytování nabízí penzion RELAX Borovice. K dispozici je 15 dvoulůžkových pokojů, krytý bazén s masážemi a protiproudem, salonek pro slavnostní příležitosti i pracovní jednání. Restaurace nabízí jídla české, krajové i mezinárodní kuchyně.

V klidném prostředí uprostřed luk a borových hájů nalezneme vše pro naši spokojenou dovolenou. Je to opravdu oblast nedotčené přírody, plná romantiky, krásy, klidu a pohody. Přesvědčte se.

Ideálním místem pro rekreaci je také Dolní Bukovina.  Příjemné letní osvěžení nabízí areál překrásného koupaliště. V místním autocampingu můžeme strávit svoji dovolenou ve stavu, karavanu či v chatkách.

Ubytovací služby i stravování nabízí penzion Naveta. Dvoulůžkové pokoje s ústředním vytápěním a restaurace jsou k dispozici po celý rok. Součástí penzionu je chatový areál, vhodný především pro rodiny s dětmi. Hřiště na odbíjenou, kuželky, zahradní krb aj.. doplňují pestrou nabídku služeb tohoto penzionu.

Dolní Bukovina je místem, odkud je možné uskutečnit nádherné vycházky po lukách a lesích v okolí. Zejména údolí za penzionem Naveta působí pohádkovým dojmem.

Podél Zábrdky v Dolní Bukovině nalezneme zvoničku z 19. stol.. A další památky lidové architektury.  Mezi Dolní Bukovinou a Klášterem Hradiště i nejstarší mostek.

V Horní Bukovině, která leží 300 metrů nad mořem upoutá velká náves s kaplí z konce 19. stol a zemědělskými statky. Mnohé mají ještě původní ráz.

V jednom ze zachovalých statků sídlí jezdecká škola pana Žáka s chovem koní. Prázdniny, dovolená či víkendy v jezdeckém sedle patří bezesporu k mimořádným zážitkům.

Vyprávění o loupežníku Babinském nás přivádí do nejmladší vesničky regionu – Bílé Hlíny. Její vznik se datuje rokem 1712. Koncem 18. stol. zde žilo 200 lidí. Dřívější roubené chalupy byly v našem století nahrazeny zděnými stavbami, ale venkovský ráz obce zůstal zachován. Pobyt Václava Babinského je doložen nejen v pověstech, ale i v písemnostech historických materiálech. Babinskému a jeho tlupě je přičítána vražda maníkovického rychtáře a jeho ženy.

Více než dvě a půl století v Bílé Hlíně žije rod Samešových. Setkání potomků z celého světa jsou vždy velká a veselá.

V těsném sousedství obce jsou hluboké lesy s klokočskou oborou. Ta patří mezi nejkrásnější a neznámější u nás. Od svého založení, v polovině 18. stol. slouží chovu a lovu spárkaté zvěře. Původně zde provozovali Valdštejnové parforsní hony a štvanice. Dodnes se v oboře zachovaly památky na tuto dobu.

S oborou sousedí i oblíbené výletní místo – pramen léčivé vody na Klokočce s kostelíkem sv. Stapina z roku 1724. Budova myslivny sloužila dříve jako lázně. Z Klokočky se dubovou alejí dostaneme do Maníkovic k loveckému zámečku ze začátku 18. stol. Zde začínaly v minulosti velké hony. Starobylá maníkovická náves dodnes uchovává dva roubené špýchary a roubenou stodolu z přelomu 18. a 19. stol.

Z návrší, na kterém se obec rozkládá, je kouzelný výhled do kraje. Na vyvýšině Hůrka poblíž Bílého rybníka se vynoří z trávy mezi stářím pokřivenými jabloněmi a dubovou alejí další výtvarná díla mezinárodního sochařského workshopu. Dřevěné skulpturu nalezneme i v Obci Ptýrov.

V bývalé ptýrovské škole má dnes sídlo obecní úřad, prodejna i restaurace. Ptýrovská obec má 287 obyvatel a skládá se z pěti malých vesniček: Maníkovice, Braňky, Ptýrova, Ptýrovce a Čihádek.

Náves v Ptýrově zdobí kaplička z roku 1901. Zvonička na návsi v Ptýrovci je z roku 1846. Na návsi v Ptýrovci nalezneme několik roubených staveb. Mezi Ptýrovcem a Mnichovým Hradištěm vytvořila Jizera nádherné jezero, které bude zanedlouho vyhledávaným střediskem letních sportů. Proti proudu Jizery vstupujeme do chráněné krajinné oblasti Skalní sruby. Zde se do Jizery vlévá Zábrdka. Romantická příroda s pískovcovými skalami připravila pro návštěvníky nezapomenutelné zážitky.

Na skalnatém ostruhu nad soutokem Jizery a Zábrdky dominuje okolní krajině Klášter Hradiště nad Jizerou.

V polovině 12. stol. zde byl založen cisterciácký klášter, který roku 1420 zcela zničili husité.

V roce 1995 odkryli mladoboleslavští archeologové část bývalého opatského chrámu. Na místě vykopávek je vidět zcela unikátní obraz zničeného presbitáře s oltáři, s barevnou mozaikovou podlahou, chrámovými sloupy a svorníky klenby. K nejstarším architektonickým památkám Pojizeří patří zdejší krypta – hrobka klášterních mnichů.

Z vlastního chrámu se dochoval jen severní vstupní portál ze 13. století. Jižní portálek byl přenesen a je zazděn v severní zdi farního kostela Panny Marie.

Zbytky raně gotických staveb byly použity při stavbě zámku v 16. století.  K zámku patřila i pěkná zahrada s obrannou věží. V roce 1570 se Jiří Labuňský z Labuně rozhodl postavit na Klášteře pivovar. Zdejší pivo si získalo záhy velkou oblibu a dlužno říci, že si jí podržuje dodnes. Kvalita klášterského piva je dána podmínkami – pivo kvasí a dozrává ve spilce a ležáckých sklepích vytesaných ve skále. Chuťově vyzrálé a řízné pivo uspokojí i nejnáročnější zákazníky. V roce 1997 bylo světlé 10% pivo vyhlášeno nejlepším pivem roku. Ke klášterské tradici patří Pivobraní. .

Více než 40ti letou tradici má v Klášteře pěstování všech druhů ovocných stromků a růží. Stromky jsou exportovány i na Slovensko a do Německa.

Bohatá historie Kláštera Hradiště výrazně ovlivnila život celého Středního Pojizeří.

Obklopený pěknou přírodou nabízí Klášter svým návštěvníkům kouzelné vycházky do okolí.

Jedna z nejkrásnějších je podél Zábrdky k Dolní Bukovině. Dovolenou můžeme prožít v krásném autocampingovém areálu. Místní koupaliště nabízí v letních dnech osvěžení dětem i dospělým. Najdeme zde občerstvení a ubytování.

V těsné blízkosti koupaliště jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště. V Klášteře můžeme dobře nakoupit i v místních obchodech. Výtečnou kuchyň a ubytování nabízí penzion Kristýnka. Na klášterském koupališti se scházeli výtvarníci – sochaři z naší republiky i zahraničí. V rámci projektu ,, Výtvarné umění, příroda a země“ vznikali umělecká díla, která svojí výpovědí a ztvárněním tvoří harmonický celek s okolní krajinou.

Po dobře značených turistických cestách můžeme navštívit všechna zajímavá místa v okolí Kláštera Hradiště i celého Středního Pojizeří.

Spádovým centrem Středního Pojizeří je Mnichovo Hradiště, město, které založili klášterští mniši ve 2.polovině 13. stol.. Je významnou dopravní křižovatkou. Odtud a sem existuje dobré vlakové a autobusové spojení s Prahou a Libercem.

Návštěvníky města zaujmou četné architektonické památky. Kostel sv. Anny s expozicí barokních soch a hrobkou Albrechta z Valdštejna. Valdštejnský zámek s překrásným parkem.

V zámeckém muzeu, stejně jako v Okresním muzeu v Mladé Boleslavi, můžeme vidět dochované památky Středního Pojizeří. Mnichovo Hradiště je však především vstupní branou Českého ráje.

Střední Pojizeří obklopené krásami chráněné krajinné oblasti Českého ráje a Podbezdězí nabízí každému ideální podmínky pro dovolenou i aktivní odpočinek.

Každý, kdo tento kraj navštíví, se rád opět vrací. Nechte se i Vy okouzlit romantickou a nádhernou nedotčenou přírodou Středního Pojizeří.